متأسفانه در سالیان اخیر به دلیل گران شدن چوب های مصرفی در ساخت مبلمان منزل ، از ام دی اف یا رزین استفاده می شود. کیفیت متریال فوق الذکر در بهترین حالت باز هم به چوب نمی رسد و مبلمان ساخته شده از این مواد نسبت به مبلمان تولید شده از چوب، درجه کیفی پایین تری دارند. اکنون این سوال مطرح می گردد که چگونه در زمان خرید مبلمان منزل می توان تشخیص داد که متریال به کار رفته چیست؟ برای تشخیص چوب مبلمان از سایر متریال فرعی، چندین راه وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

مبلمان چوبی

نحوه تشخیص چوب مبلمان 

ام دی اف چیست؟

به نوعی از ورقه های ساخته شده از ترکیبات چوب که معمولاً برای تولید کمد، کابینت و سرویس خواب از آن استفاده می شود، « ام دی اف » گفته می شود. « MDF » مخفف عبارت « Medium Density Fibreboard » به معنی « تخته فیبر با چگالی (دانسیته، تراکم) متوسط » است.
برای اجرای دکوراسیون فضاها و اشیای مختلف می بایست ابعاد متناسب با آن را استفاده نمود تا کار از زیبایی ظاهری بالایی برخوردار شود. به همین دلیل باید برای ساخت هر شیء از متریال منحصر به فرد آن بهره گرفت. به عنوان مثال برای ساخت صفحه کابینت باید از ورق هایی که ضخامت مناسبی برای تغییر شکل دارند استفاده شود، مانند ام دی اف با ضخامت 32 میلی متر.

مزایای استفاده از ام دی اف در ساخت مبلمان

1- ام دی اف یک انتخاب اقتصادی و مقرون به صرفه به حساب می‌آید؛ چرا که تولید آن نسبتاً ارزان بوده و قیمت آن نسبت به ورقه چوبی پایین تر می باشد. در نتیجه هزینه نهایی مبلمان با این متریال بسیار کمتر از مبلمان چوبی خواهد بود.

2- با توجه به امکان استفاده از روکش در ام دی اف ها، می‌توان آن‌ها را در طرح و رنگ‌های مختلفی تولید کرد و به عبارتی تنوع رنگ و طرح در ام دی اف ها بالاست.

3- شکل دادن به ورقه ام دی اف آسان‌تر از شکل به دادن به ورقه‌های چوبی است ، به همین دلیل سرعت تولید به مراتب بالاتر خواهد رفت.

4- یکی دیگر از مزایای ام دی اف این است که انواع روکش به راحتی بر روی ورقه‌های ام دی اف متصل می‌شوند و همین امر نیز باعث می‌شود که بتوان آن را به شکل چوب طبیعی درآورد. به همین دلیل تشخیص چوب مبلمان از ام دی اف دشوارتر خواهد شد.

مطلب پیشنهادی
بررسی تفاوت‌های رنگ پلی استر با رنگ پلی یورتان چوب

معایب استفاده از ام دی اف به عنوان چوب مبلمان 

1- ضعیف و شکننده بودن در برابر کوچکترین ضربه

2- مقاوم نبودن در برابر تغییر شکل در برابر آب و رطوبت

3- نداشتن زیبایی بصری در مقایسه با چوب

4- عدم مقاومت و استحکام در برابر ضربه

ام دی اف بهتر است یا چوب؟

با توجه به مزایا و معایب ام دی اف می توان نتیجه گرفت که استفاده از آن در زمان تولید مبلمان برای سازنده صرفه اقتصادی زیادی دارد و قیمت تمام شده آن بسیار کمتر خواهد بود. متاسفانه باید اذغان داشت که برخی از فروشندگان، مبلمان ساخته شده از ورقه های ام دی اف را به جای چوب به مشتری معرفی می کنند و بابت هر ست مبلمان قیمت های گزافی را از مشتری دریافت می کنند.
از این رو با بیان چند روش ساده، تشخیص چوب مبلمان از ام دی اف را برای شما عزیزان آسان تر نموده ایم. با به دست آوردن شناخت کافی درباره این موضوع مبلمان با کیفیت را خریداری خواهید کرد و تا سال ها می توانید از آن استفاده نمایید.

روش های تشخیص چوب مبلمان از ام دی اف

پایه ها

در مبلمان چوبی ، منبت کاری روی پایه ها حالت سه بعدی دارد ، یعنی از هر زاویه ای می توان منبت را بر روی آن مشاهده کرد. در نوع ام دی اف منبت کاری به صورت یک بعدی است.

تشخیص چوب مبلمان

تاج مبل

یکی از دیگر راه های تشخیص چوب مبلمان نگاه کردن به تاج مبل است. در مبلمان چوبی تاج مبل به شکل قوس دار است (حالت دار) اما در مدل ام دی اف صاف و یکدست می باشد.

تشخیص چوب مبلمان

منبت کاری قسمت های مختلف

اندازه‌گیری برآمدگی گل ها نیز از معیارهای تشخیص چوب مبلمان است. با استفاده از یک ابزار اندازه‌گیری می توان برآمدگی گل های منبت را یادداشت کرد. در صورتی که این قسمت ها از ام دی اف باشند ، برآمدگی ها یکسان خواهند بود.

ضخامت چوب

با بررسی میزان ضخامت چوب در قسمت های منبت کاری توسط یک خط کش یا متر خواهید دید که تمام قسمت ها یک اندازه نیستند و در برخی نقاط قطر چوب کم و در برخی نقاط قطر چوب بیشتر است. اما در ام دی اف عکس این قضیه صادق می باشد و میزان ضخامت در تمامی نقاط یکیست.

گالری مبل عالیجناب – عرضه کننده مبلمان چوبی  

با اطمینان کامل از گالری مبل عالیجناب خرید کنید، زیرا ما به کیفیت کار خود مطمئن هستیم!

مهم ترین ویژگی بالا بودن درجه کیفی مبلمان این گالری استفاده از « چوب مرغوب راش گرجستان » می باشد. طراحان خوش ذوق ایرانی با پرداخت دقیق به این چوب براساس جدیدترین مدل های روز ، زیبایی و اصالت کار را چندین برابر می نمایند.

برای مشاهده مدل های جدید ، به صفحات « مبلمان مدرن » و « مبلمان کلاسیک » مراجعه فرمایید.