مبلمان منزل نیز همانند سایر وسایل نیازمند نظافت می باشند. خصوصاً به نظافت مبلمان راحتی به دلیل استفاده بیشتر نسبت به مبلمان اتاق پذیرایی ، باید توجه ویژه تری داشت. جنس پارچه مبلمان تا حدود زیادی تعیین کننده قدرت پاک شوندگی آن می باشند. بدیهی است که هرچه بافت پارچه مرغوب تر و رنگ به کار رفته در آن از درجه کیفی بالاتری برخوردار باشد ، پس از شستشوهای مکرر ، کمتر دچار آسیب دیدگی شده و ظاهر اولیه خود را حفظ خواهد نمود. همچنین با استفاده از ساده ترین روش ها ، تمیز کردن پارچه مبل میسر خواهد بود.

لذا توصیه می شود در هنگام خرید مبلمان منزل ، به نوع پارچه و کیفیت آن توجه کافی داشته باشید!

روش های تمیز کردن پارچه مبل

تمیز کردن پارچه مبل را به سه روش مختلف می توان انجام داد:

1- استفاده از دستگاه های مخصوص شستشوی مبلمان
2- استفاده از بخار شوی خانگی : می توانید با این دستگاه پارچه مبل هایتان را کاملاً تمیز و ضد عفونی نمایید.
3- استفاده از محلول آب ولرم و شامپو فرش یا ماده شوینده ضعیف : به وسیله یک ابر یا اسفنج آغشته شده به این محلول ، روکش مبل را تمیز نموده و بلافاصله با یک پارچه خیس دیگر روی پارچه مبل را بکشید تا کف ها را از بین ببرید.

توجه : در انواع روش های مبل شویی باید مراقب باشید چوب مبل ها خیس نشوند ، زیرا چوب در اثر رطوبت پوسیده می شود و ترک می خورد.

غبار روبی اولین مرحله تمیز کردن پارچه مبل

مهم ترین نکته ای که قبل از تمیز کردن پارچه مبل باید به آن توجه داشته باشید ، زدودن گرد و غبار از روی پارچه مبلمان است. اگر غباروبی را انجام ندهید ، شستشو و نظافت مبلمان کار بیهوده ای خواهد بود و پارچه مبل نه تنها شفاف و تمیز نمی گردد بلکه کثیف و چرک مرده نیز به نظر می رسد. برای انجام این کار باید با مکش جاروبرقی قوی ، کلیه گرد و غبار ، پرز و .. را از روی پارچه مبلمان حذف نمایید.

انتخاب روش شستشوی مبلمان براساس نوع پارچه آن

پارچه میلمان در تمامی مدل ها یکسان نیست ، به همین علت باید براساس جنس پارچه رویه مبل ، نوع شستشو را مشخص نمایید. اگر روشی را انتخاب  نید که با جنس پارچه همخوانی نداشته باشد ، به رنگ و بافت آن آسیب جدی وارد خواهید ساخت.

معمولاً اطلاعات پارچه به صورت برچسب روی قسمت پشتی یا زیر مبل زده شده است. با مطالعه این برچسب می توانید اطلاعاتی درباره جنس پارچه مبل ، دمای شستشو ، روش شستشو ، شوینده مناسب و … به دست بیاورید. در صورتی که در هنگام خرید مبلمان ، با این برچسب مواجه نشدید ، حتماً اطلاعات پارچه را از فروشنده جویا شوید.

انواع پارچه مبلی

1- پارچه‌ رومبلی طبیعی (پنبه‌ای ، پشمی ، کتان ، ابریشمی و…)
2- پارچه مبلی مصنوعی (نایلون، پلی استر و ویسکوز و…)
3- پارچه رومبلی ترکیبی از الیاف طبیعی و مصنوعی

مطلب پیشنهادی
خرید مبلمان کلاسیک | آشنایی با ویژگی های مبلمان کشورهای صاحب سبک

بررسی روش های تمیز کردن پارچه مبل

شستشوی مبل با دستگاه

مبل شویی توسط یک دستگاه مکانیزه انجام می شود که برای نظافت و شستشوی انواع مبل طراحی و ساخته شده است. از ویژگی های دستگاه شستشوی مبل تولید فوم ( کف) می باشد که با قدرت پاکنندگی بالا باعث شستشوی قدرتمند سطوح می شود و همچنین از نفوذ آب به داخل رویه جلوگیری می نماید. این روش برای از بین بردن لکه های سخت مانند نوشابه ، قهوه ، چای ، چربی و .. کاملاً موثر است و بهتر است از یک شرکت نظافتی بخواهید این کار را انجام دهد.

تمیز کردن پارچه مبل

شستشوی مبل با بخارشو

یکی از ابزارهای مفید برای مبل شویی ، بخارشو می باشد. روش استفاده از بخارشو به این ترتیب است که قسمت شامپو را روی مبل قرار دهید و نازل را روی پارچه بکشید و بعد دکمه را فشار دهید تا مواد پاک کننده آزاد شوند. و سپس مانند جاروبرقی کشیدن، روی سطح مبل حرکت دهید تا توزیع شامپو در سطح مبل یکنواخت صورت گیرد.

شستشوی مبل با مواد شوینده ضعیف

می توانید برای مبل شویی و تمیز کردن مبل از پاک کننده طبیعی مانند سرکه استفاده کنید که این ماده به دلیل طبیعی بودن مضرات مواد شوینده صنعتی را ندارد و به پارچه مبلمان شما آسیبی وارد نمی کند.

استفاده از مواد شوینده خانگی ضعیف مثل صابون ، جوش شیرین و … برای تمیز کردن مبل ها توصیه می شود.  استفاده از سفید کننده ها برای لکه بری مبلمان پارچه ای را به کلی فراموش کنید! بدترین روش شستشوی مبل پارچه ای اینست که با آب و وایتکس این کار را انجام دهید.

نحوه تست مواد شوینده بر روی پارچه مبل

قبل از تمیز کردن پارچه مبل ، شوینده را روی قسمتی از پارچه که در دید نیست، تست نمایید. برای این کار، دستمال تمیزی را به مواد شوینده آغشته و آن قسمت را تمیز کنید. پس از چند دقیقه ببینید که رنگ پارچه مبل تغییری نکرده باشد. سپس یک دستمال کاغذی را تا کرده روی آن قسمت فشار دهید؛ اگر دستمال رنگی نشد، می‌توانید با خیال راحت از آن ماده شوینده براي تميز كردن کل مبلمان استفاده نماید.

تمیز کردن پارچه مبل

تمیز کردن پارچه مبل با شامپو فرش

تمیز کردن پارچه مبل با شامپو فرش، بهترین و ساده‌ترین روش براي تميز كردن مبلمان است. کافی است در یک ظرف مقداری شامپو فرش بریزید، و با یک پارچه نرم ولی مقاوم، مبلمان را شستشو دهید.
تمیز کردن مبل پارچه اي با شامپو فرش باعث از بین رفتن هرگونه آلودگی و کثیفی از سطح مبل می‌شود.
از آنجا که پارچه مبل را نمی توان آب کشی نمود و شامپو فرش به صورت پودر خشک شده بر روی رویه مبلمان باقی می ماند ، پس از خشک شدن کامل آن با یک جاروبرقی معمولی، ذرات پودری شامپو فرش را از روی پارچه جدا نمایید.

استفاده از مواد براق کننده

پس از تميز كردن پارچه مبل با شامپو فرش یا شوینده‌های دیگر، اگر مبل شما بخش‌های غیر پارچه‌ای هم داشته باشد، بسته به جنس آن‌ها، باید بطور اختصاصی آن ها را تمیز کنید. مثلا اگر چوبی هستند باید از روغن‌های مخصوص چوب، و اگر فلزی هستند باید از مواد تمیز کننده و براق کننده مخصوص فلزات استفاده کنید. مراقب باشید که این مواد روی پارچه مبل نریزد تا زحمات‌تان براي تميز كردن مبل به هدر نرود.

گالری مبلمان عالیجناب

گالری مبلمان عالیجناب ، تولید کننده انواع مبلمان کلاسیک ،، مبلمان مدرن و مبلمان راحتی از متریال درجه یک می باشد. طراحان مجرب این مجموعه براساس ترندهای روز ، بهترین طرح ها را خلق نموده و به دستان توانمند ایرانی ، مبلمان با بالاترین کیفیت ساخته و آماده عرضه به شما مشتریان گرامی می شوند.

جنس پارچه های استفاده شده در هر یک از مدل ها جزء مرغوب ترین ها می باشد. لذا در زمان شستشو و تمیز کردن پارچه مبل نگرانی از آسیب دیدگی یا صدمه رسیدن به آن ها وجود ندارد.

رضایت شما عزیزان مهر تأییدی بر کیفیت محصولات گالری عالیجناب می باشد.