در زمان پرداخت نهایی سطوح چوبی، از دو نوع رنگ یا پولیش استفاده می شود: رنگ پلی یورتان چوب (PU) و پلی استر
این پوشش ها از چوب در برابر خراش، گرد و غبار، رطوبت و انحراف در شکل آن محافظت می کنند. هردوی این پوشش ها یک لایه سخت شفاف برروی سطح مبلمان ایجاد می کند و هریک دارای مزایا و معایب خاصی هستند که در ذیل به بررسی آن می پردازیم:

رنگ پلی یورتان چوب چیست؟

پلی یورتان ها در یک محصول تک جزئی یا دو جزئی عرضه می شوند. محصول دو جزئی متشکل از رزین + کاتالیزور می باشد. وزن مولکولی بالای پلی یورتان موجب می گردد تا یک لایه سخت اما الاستیک با مقاومت مکانیکی و شیمیایی خوب تشکیل گردد. PU معمولاً در بازار به دو صورت « بر پایه آب » و « بر پایه حلال » عرضه می شود.
پلی یورتان پس از کاتالیز و خشک شدن، دیگر VOC (ترکیبات آلی فرار) در محیط منتشر نمی کند و برای کیفیت هوای داخلی بی ضرر است. بهتر است پلی یورتان زمانی استفاده شود که الزامات براقیت از 20% تا 100% در پروژه های تجاری و مسکونی تعیین شده باشد.

پولیش یا رنگ پلی استر چیست؟

رنگ پلی استر بر پایه یک محصول سه جزئی (رزین + کاتالیزور + شتاب دهنده) ساخته شده است. پلی استر دارای محتوای جامد +/- 96٪ است که به محصول مقاومت مکانیکی و شیمیایی خوبی می دهد و محتوای VOC (ترکیبات آلی فرار) پراکنده در محیط را محدود می کند. پلی استر پس از خشک شدن، دیگر این ترکیبات مضر را در محیط منتشر نمی کند و برای کیفیت هوای داخلی بی ضرر است. هرچه کیفیت تجهیزات و ماشین آلات تخصصی کارخانه سازنده این نوع رنگ چوب بالاتر باشد، کیفیت محصول خروجی نیز افزایش می یابد.

رنگ پلی یورتان چوب

مزایای استفاده از رنگ پلی یورتان چوب

پولیش یا رنگ PU در مقایسه با پولیش پلی استر تقاضای بالاتری دارد زیرا :

 • یک پوشش قوی ارائه می کند.
 • انعطاف پذیری بسیار خوبی دارد.
 • محافظت بالایی در برابر اشعه ماوراء بنفش و عوامل جوی ایجاد می کند.
 • درخشندگی عالی دارد.
 • با دوام است و از سطوح چوبی در برابر خراش و لکه محافظت می کند.
 • مقاومت بالایی در برابر حرارت و در مقابل خوردگی دارد.
 • خواص چند منظوره مانند عایق الکتریکی خوب، بوی کم (مبتنی بر آب) و ویژگی های سازگار با محیط زیست نیز در پوشش های PU وجود دارد. به زبان رایج، رد لیوان داغ روی سطح باقی نمی‌گذارد.

مزیت های پولیش پلی استر

 • براقیت خوبی دارد.
 • تثبیت بالایی در برابر اشعه ماورابنفش خورشید دارد.
 • از چروک خوردگی چوب جلوگیری می نماید.
 • مقاومت بالایی در برابر اسیدها ، مواد شیمیایی و … دارد.

تفاوت رنگ پلی استر و پلی یورتان

از لحاظ کاربرد

پلی استر و پلی اورتان هر دو دارای بالاترین ساختار مولکولی و استحکام نسبت به تمام پرداخت های موجود هستند. این مواد تکمیلی استحکام و زیبایی را ارائه می دهند و برای تمام پروژه های داخلی تجاری/مسکونی گزینه های ایده آلی هستند.

پولیش براق PU برای استفاده داخلی و خارجی و کاربردهای صنعتی ایده آل است. پولیش PU بر پایه حلال برای نمای بیرونی بسیار توصیه می شود. به دلیل براقیت بالای رنگ پلی یورتان چوب (PU) یک گزینه مناسب برای پرداخت نهایی مبلمان منزل چوبی به شمار می رود.

پولیش پلی استر اساساً برای دکوراسیون داخلی استفاده می شود. مقاومت بالایی در برابر خراش دارد از این رو در پروژه های مختلف تجاری یا مسکونی انتخاب خوبی است.

از لحاظ ساختار

پلی استر +/- 96٪ محتوای جامد دارد، اما محتوای جامد پلی اورتان بین 50٪ تا 65٪ می باشد. از آنجایی که پلی استر دارای محتوای جامد بسیار بالاتری نسبت به پلی اورتان است، سطح آن قوی تر می باشد و آسیب پذیری کمتری نسبت به خراشیدگی دارد و در برابر مواد شیمیایی تمیز کننده قوی مقاوم است. با این حال، پلی یورتان نسبت به پلی استر انعطاف پذیرتر است و برای کاربردهایی که انعطاف پذیری مهم است مناسب می باشد. پلی استر و پلی اورتان هر دو دارای مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش هستند.

از لحاظ ماندگاری

پولیش پلی استر مات است و درخشندگی آن ممکن است مدت زیادی دوام نیاورد، بنابراین اگر به یک روکش بدون دردسر نیاز دارید، باید پولیش PU را انتخاب کنید. رنگ پلی یورتان چوب ممکن است پس از مدتی تیره تر شود این در حالیست که با گذشت زمان پولیش پلی استر زرد می شود. پولیش PU هنگام اجرا روی سطح نیاز به دقت و توجه بیشتری دارد.

گالری مبل عالیجناب

پرداخت نهایی مبلمان یکی از مهم ترین مراحلی است که اگر به آن توجه نگردد از کیفیت مبلمان تا حد بسیار زیادی کاسته می شود. برای رسیدن به بالاترین میزان درجه کیفی باید از متریال مرغوب از بهترین برندهای موجود در بازار استفاده گردد.

واحد تولیدی گالری مبل عالیجناب برای رضایت مشتریان خود امتیاز بالایی قائل است به همین منظور از بهترین مواد اولیه برای تولیدات خود استفاده می کند.

رنگ پلی یورتان چوب آلمانی یکی از بهترین و باکیفیت ترین متریال موجود در بازار است. عوامل این مجموعه با دقت فراوان از این ماده برای روکش دهی به سطوح چوبی استفاده می نمایند.

جهت خرید مبلمان منزل کافیست مدل موردنظر را انتخاب نمایید. طرح پارچه و رنگ چوب در کلیه مدل ها قابل سفارشی سازی هستند.

برای مشاهده مدل ها به صفحات « مبلمان کلاسیک – استیل » و « مبلمان مدرن – آوانگارد » مراجعه فرمایید.