کیفیت مبلمان به چه عواملی بستگی دارد؟ یک دست مبلمان با درجه کیفی بالا که دوام و استحکام زیادی دارد، چگونه قابل تشخیص خواهد بود؟ از کجا می توان متوجه کیفیت چوبی که بر روی آن رنگ کاری انجام شده گردید؟ به کدام اسکلت یا کلاف مبل ، در اصطلاح « اسکلت جون دار » می گویند؟ این ها سوالاتی هستند که قبل از خرید ذهن شما را درگیر خود خواهند کرد! پس اگر قصد خرید مبلمان کلاسیک یا خرید مبلمان مدرن را دارید حتماً موارد ذیل را به خاطر بسپارید. در هنگام خرید به شما کمک خواهند کرد تا مبلمان با کیفیتی را انتخاب نمایید.

عوامل موثر در ساخت مبلمان با کیفیت

استفاده از یک نوع چوب

کلیه اجزا و قسمت های اسکلت مبلمان با کیفیت از یک نوع چوب درست شده اند. ممکن است در برخی از کارگاه های مبل سازی ، برای ساخت یک مبل تک نفره از قطعات چندین نوع چوب مختلف استفاده شود. به طور مثال پایه ها از چوب توسکا یا افرا ، تاج مبل از چوب گردو ، و بدنه از چوب راش ساخته شود. در این صورت علاوه بر نایکنواختی رنگ بدنه ، مشکلات بزرگ تری هم به وجود خواهد آمد که در ذیل به آن اشاره می نماییم:

1- در صورتی که یک مبل از چوب های مختلفی ساخته شود پس از مرور زمان ترک می خورد یا می شکند. علت آنست که میزان جذب رطوبت برای هر نوع چوبی متفاوت است و ترکیب چند نوع چوب در ساخت بدنه یا اسکلت باعث کاهش استحکام مبلمان می گردد. این موضوع در پایه ها بسیار حائز اهمیت می باشد. اگر هر 4 پایه به ویژه در مواردی که میزان بالایی از چوب استفاده می شود (که یکی از خصوصیات مبلمان کلاسیک است) یکسان نباشد ، از قدرت و دوام پایه ها کاسته خواهد شد.

2- اگر چوب مبلمان یکی نباشد ، در مرحله سمباده کاری که قبل از رنگ کاری انجام می شود مشکلاتی به وجود خواهد آمد. به طور مثال قسمت هایی از اسکلت که چوب نرم تری در آن استفاده شده توسط سمباده بیشتر خورده می شود. در نتیجه یک سطح صاف و یکنواخت نخواهیم داشت.

مبلمان با کیفیت

بیشتر بخوانید : جدیدترین مدل مبلمان منزل

یکنواختی چوب

چوبی که برای ساخت مبلمان با کیفیت استفاده می شود ، باید یکدست و یکنواخت باشد. در غیر اینصورت در برخی از قسمت ها پس از سمباده کشی و رنگ کاری ناهمواری هایی را در سطح چوب شاهد خواهیم بود.

مطلب پیشنهادی
مبلمان کلاسیک مدل سالوادور ؛ با طراحی گل برجسته

یکنواختی رنگ 

زمانی که در ساخت مبلمان با کیفیت از یک نوع چوب استفاده شود ، شما اسکلت یک رنگی را خواهید دید! یعنی میزان روشنی و تیرگی چوب در تمامی قسمت های بدنه (اسکلت) مبل تک نفره یا چند نفره یکسان است. اما در صورت مغایرت ، اسکلت مبل شما با رنگ های مختلفی دیده خواهد شد. ایراداتی که در عدم ناهماهنگی تکه های به هم متصل شده از چوب های مختلف وجود دارد اینست که :

1- به دلیل عدم تراکم و فشردگی یکسان (یعنی نرمی و سختی چوب) چوب ترک برمی دارد. متأسفانه این اتفاق در همان کارگاه رخ خواهد داد و نیازی به گذر زمان نخواهد بود.

2- رنگ کاری بر روی تکه های ترک خورده از لحاظ بصری مطلوب نخواهد بود.

3- میزان پُرزدهی در انواع مختلف چوب ، متفاوت است. اگر برای ساخت اسکلت یا کلاف مبل از چندین نوع چوب استفاده شود ، در برخی از قسمت ها شاهد پرز خواهیم بود که عمل سمباده کاری را با مشکل مواجه کرده و در صورتی که سمباده کاری به خوبی انجام نشود، پس از رنگ کاری بدنه مبل یکنواخت و جالب توجه نخواهد بود.

بیشتر بخوانید : شناخت انواع چوب مبلمان

نوع اتصالات میان قطعات به هم پیوند خورده در مبلمان با کیفیت

نحوه اتصال قطعات به یکدیگر هم جزء نشانه های مبلمان با کیفیت یا بی کیفیت می باشد. میان برش ها باید اتصالات محکمی برقرار گردد.

در زیر میزها برای افزایش استحکام، به دنبال بلوک های گوشه در نقاط تنش بگردید. هنگام ارزیابی کشوها، (مثلاً در یک بوفه) مطمئن شوید که کف آن از چوب خیلی نازک ساخته نشده نباشد. همچنین قطعات بدون اصطکاک حرکت نمایند.

مطلب پیشنهادی
نکات فنی در زمان خرید مبلمان

در زمان خرید مبلمان منزل این دو نکته را در نظر بگیرید!

1- اگر قصد سفارش مبلمان با مدل مورد نظر خود را دارید از تولید کننده بخواهید تا تصویر یا ویدئویی از اسکلت مبلمان را برایتان ارسال نماید. در صورت عدم همکاری سازنده در این مورد ، پس از ساخت از روی شکل ظاهری مبلمان نیز تشخیص خواهید داد که آیا از یک نوع چوب استفاده شده یا خیر!

این نشانه ها عبارتند از :

  • ترک خوردگی در قسمت های مختلف بدنه
  • عدم یکنواختی سطوح بدنه (با چشم ها هم قابل مشاهده خواهد بود)
  • رنگ کاری در قسمت های ترک خورده موجب می گردد تا شما خطوط فرو رفته ای بر روی سطح چوب مشاهده نمایید.

مبلمان با کیفیت

مبلمان با کیفیت اینجاست!

گالری مبل عالیجناب تولید کننده انواع مبلمان منزل با کیفیت بالا از بهترین متریال اولیه می باشد. استفاده از یک نوع چوب در ساخت اسکلت یا کلاف مبلمان موجب یکنواختی در سطح چوب و رنگ آن می گردد. دوام آن را افزایش داده و تا سال ها می تواند مورد استفاده قرار گیرد. حتی از روی ظاهر مبلمان کلاسیک جدید و مبلمان مدرن شیک این گالری به کیفیت بالای آن پی خواهید برد!

جهت مشاهده انواع مبلمان به صفحات « مبلمان مدرن » و « مبلمان کلاسیک » مراجعه فرمایید.

در واحد تولیدی عالیجناب از چه متریال اولیه ای استفاده می شود؟

  • چوب راش گرجستان
  • رنگ پلی یورتان آلمانی
  • فوم سه لایه

دستگاه های پیشرفته + ذوق و خلاقیت طراحان + مواد اولیه درجه یک و مرغوب + دانش فنی به روز + شناخت ترند سال + تطبیق نیاز بازار با مدل های در حال طراحی = ساخت مبلمان