اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که تصور می کنید در زمان چیدمان منزل خود نیازی به دانش و اصول خاصی نیست و هر وسیله ای در هر جایی می تواند قرار گیرد ، تصوری غلط است. در این مطلب شما را با اصول چیدمان مبلمان که مهم ترین وسیله اتاق پذیرایی می باشد ، آشنا می نماییم. همچنین متوجه خواهید شد هر وسیله ای را باید کجا قرار داده و چه وسیله هایی را اصلاً نباید قرار بدهید، با درک موضوع، وسایل و مبلمان خانه خود را خیلی دقیق تر انتخاب خواهید کرد!

نحوه چیدمان مبل

چندین نکته مهم در چیدمان مبلمان وجود دارد که رعایت آن ها به اصولی شدن چیدمان کمک شایانی می نماید. باید اذعان داشت نکاتی که در ذیل ذکر می شوند تنها راه حل های کاربردی نیستند و طراحان داخلی همه ساله به دانش و دانستنی های حوزه طراحی داخلی می افزایند. خلاقیت و ابتکار نیز از عوامل دیگر برای هرچه بهتر شدن دکوراسیون خانه شما می باشد.

در هنگام چیدمان مبلمان در منزل به نکات زیر توجه نمایید!

رفت و آمد آسان 

برای کارآمد شدن فضا، باید در مورد میزان فضایی که در اختیار شماست ، شفاف سازی گردد. گردش و دور زدن اطراف مبلمان باید به آسانی صورت پذیرد. این حالت زمانی میسر است که اندازه و ابعاد مبلمان با فضای اتاق پذیرایی همخوانی و هماهنگی داشته باشند. برای رفت و آمد آسان خوب است فاصله ای به اندازه یک متر را اطراف مبلمان آزاد بگذارید. توجه داشته باشید عبور و مرور باید اطراف مبلمان باشد و نه از بین آن. تنوع در چیدمان را می توانید توسط مبلمانی با سایزهای متفاوت ایجاد کنید. آیتم های بلند و بزرگ را با قرار دادن وسیله ای به همان اندازه در طرف دیگر اتاق هماهنگ سازی کنید، از قرار دادن دو قطعه بزرگ در کنار هم شدیداً خودداری کنید.

مطلب پیشنهادی
نکات فنی در زمان خرید مبلمان

توجه به انرژی های محیطی

بر طبق اصول فنگ شویی مبلمان ، هرچه فضای خالی برای رفت و آمد بیشتر باشد، انرژی بهتری جریان خواهد داشت. بدین ترتیب قادر خواهید بود بهترین مدل مبلمان را براساس محیط منزل خود تهیه کنید و فضای کافی برای نشستن خواهید داشت. برای قسمت های دیگر خانه نیز این قائده برقرار است. به طور مثال در اتاق غذاخوری فاصله ای 70 سانتی متری بین میز و دیوار باید رعایت شود. در اتاق خواب نیز فاصله ای به اندازه 55 سانتی متر بین تخت خواب با دیوارهای کناری باید وجود داشته باشد.

طراحی بر روی کاغذ

برای حصول بهتر این هدف ، طراحی و رسم بر روی کاغذ می تواند کمک کننده بوده قبل از اینکه نیاز به حرکت مبل یا وسیله ای باشد. اندازه گیری ابعاد اتاق، مشخص کردن مکان پنجرها، درب ها و حتی پریز و کلیدهای برق نیز در این طراحی باید کشیده شوند. با این کار هم کار کمتری انجام خواهید داد و هم لذت بیشتری از چیدمان خواهید برد.

نقطه کانونی در چیدمان مبلمان

نکته بعدی در مورد نقطه کانونی یا همان فوکال پوینت است. یک شومینه، تلویزیون یا هر وسیله دکوری دیگری می تواند به عنوان نقطه کانونی انتخاب شده و باقی لوازم بر اساس آن چیده شود. اگر می خواهید تلویزیون این نقش را ایفا کند، فاصله مناسب برای چیدن مبلمان باید متناسب با سایز صفحه نمایش باشد. برای مثال اگر تلویزیونی 40 اینچ دارید باید مبلمان خود را در فاصله سه برابری یعنی 120 اینچی (سه متری) قرار بدهید.

نظم و تقارن

دو نکته مهم دیگر تقدم و تقارن هستند. همیشه سعی کنید بزرگترین تکه مبلمان را اول جاگذاری کنید. این قطعات بزرگ باید همیشه روبروی نقطه کانونی دکوراسیون خانه قرار بگیرند. اگر خانه کوچکی دارید حتما مبلمان را با فاصله نسبت به دیوار قرار بدهید. اما تقارن همانطور که از اسمش پیداست در مورد ایجاد نظمی مشخص در نحوه چیدمان مبلمان است. البته تقارن بیشتر مناسب اتاق های رسمی خانه مانند پذیرایی است، ولی در اتاق های دیگر مانند نشیمن چینش غیر متقارن بهتر جواب می دهد چرا که فضا را دوستانه نشان می دهد.

مطلب پیشنهادی
انتخاب سبک مبلمان

تنوع در چیدمان مبلمان

تضاد مفهوم مهمی در دکوراسیون داخلی است! برای ایجاد آن کافی است خطوط صاف و انحنادار را با یکدیگر ترکیب کنید. مثلاً اگر مبلمان منزل مدرن است یک میز گرد و دایره ای جلوی آن‌ها قرار بدهید. اگر مبلمان انحنادار است، از میز مستطیلی و گوشه دار استفاده کنید. دسترسی آسان به لوازم نکته مهم دیگر است. برای مثال میز جلو مبلی باید در فاصله ای مناسب نسبت به مبل ها قرار بگیرد، این فاصله به طور معمول استاندارد برابر با 40 سانتی متر است. با این کار فضای کافی برای قرارگیری پاها نیز فراهم شده است.

گالری مبل عالیجناب 

جدیدترین مدل های مبلمان منزل را می توانید در گالری مبل عالیجناب بیابید! در تصاویر زیر چندین مدل پُرفروش و ایده آل برای خلق یک دکوراسیون لوکس و شیک را مشاهده می فرمایید:

مدل کاریزما

چیدمان مبلمان

مبلمان ایلکین

مدل آرتور

مدل سالوادور 

چیدمان مبلمان

برای مشاهده بیشتر مدل ها می توانید به صفحات « مبلمان کلاسیک » و « مبلمان مدرن » مراجعه فرمایید.